Fülöp Erika ötlete nagyon tetszik nekem! Képzeljétek, ha egy számotokra kedves helyről visztek neki egy maréknyi homokot, mondjuk nyaralásból, nászútról, kalandtúráról, ő ezt a homokot felhasználva elkészít számotokra egy gönyörű betonékszert! Ez a nyaklánc, vagy gyűrű igazán különleges, egyedi darab lesz, hiszen a saját élményeiteket rejti az ékszerekbe:)
Erika számos érdekes helyről származó homokból készített már ékszert. Szinte az összes földrész képviseltette magát, leggyakrabban természetesen a klasszikus tengerparti nyaralóhelyek: Olaszország, Görögország fordulnak elő. Kapott homokot nagyon távoli helyekről is: Új-Zéland, amerikai óceánpartok, Brazília, Japán és persze nemcsak vízparti hanem sivatagi homok is sokszor előfordul, leggyakrabban Egyiptomból.
"Én a színe miatt nagyon szeretem a vulkanikus területekről származó koromfekete homokot. Izlandi, Hawaii-szigeteki homokból is készítettem már mindenféle ékszert. Éppen a napokban kaptam az első, barnás-drappos és fekete szemcséket vegyesen tartalmazó kirgiz homokot, amelyből egy baráti csapat számára készül ékszer a különleges utazás emlékére. "- meséli Erika, aki egyébként építészmérnökből lett betonékszer designer.
" A szakmában eltöltött néhány év után saját irodát alapítottam és főként családi házak tervezésével foglalkoztam. Építész tervezőként megtapasztaltam, hogy mennyire hosszadalmas egy teljes projekt lebonyolítása, mennyire sok a papírmunka és arányaiban mennyire kevés a tényleges kreatív alkotás a folyamatban. Egy idő után már nagyon hiányzott a mindennapi alkotás öröme, így elkezdtem ékszereket készíteni és az iroda az elmúlt évek során szép lassan műhellyé alakult át. Először üvegből készítettem ékszereket majd 4 éve, egy külföldi tervező munkáit látva ihletet kaptam és én is ki akartam próbálni a betont. Építészként sokat tanultam a betonról, jól ismerem a beton tulajdonságait, az anyag viselkedését. ".
Eleinte a beton mint az ékszerkészítésben újszerű és szokatlan alapanyagnak a gyártási, formabeli érdekességei adták az ékszerei alapját és technológiai kihívás volt a feladatot megoldani. Mikor már stabilan jó minőségben sikerült előállítani az ékszereket akkor a különlegesség és egyediség utáni vágy hozta az újabb ötletet, hogy ne csak egyszerűen szilikon formába öntve készítse az egyforma, uniformizált darabokat hanem jelenjen meg a beton egyedisége, egyszeri és megismételhetetlen anyagszerkezete.
" Legyen éppúgy egyedi az ékszer mint a viselője! Így került be a csiszolás a munkafolyamatba amely igazán különlegessé teszi ezeket az ékszereket. A csiszolás révén az ékszer felületén metszetben megjelennek a betonban rejlő apró kavicsszemek, zárványként megmaradt buborékok. Olyan arcát látjuk a betonnak amely általában a cementréteg alatt rejtve marad. Az ékszerek felületi mintázata egyedi és megismételhetetlen. "
Jelenleg egyesével, rozsdamentes acél keretbe öntve készülnek a New Accent márkanév alatt futó beton ékszerei. Az öntés után néhány nappal csiszolja őket. Ez az a pillanat amikor először bukkan elő az ékszer saját mintázata. A hagyományos, szürke cement-kavics-homok összetételen kívül fehér cementet, színezett, festett homokot, színes márványzúzalékot is használ így készülnek a színesebb darabok.
"Az utóbbi időben kezdett el foglalkoztatni a gondolat és támadt az az igényem, hogy egy jól megcsinált kézműves darabnál több legyen az ékszer és legyen mondanivalója, különleges tartalma is. Ez az új kollekció még csak a fejemben van meg viszont ennek előfutáraként már elindult az a perszonalizált ékszer projektem amely során a tulajdonosa számára egyedi többletjelentéssel bíró ékszert készítek.
Az egyik legelső, perszonalizált ékszer megrendelésem is egyedi homokból készült. Itt nem a csepeli homok származási helye volt különleges hanem hogy innen, a pár megismerkedésének csepeli helyszínéről származó homokból készült beton ékszer volt az eljegyzési gyűrű. És nagy sikert aratott az ötletem. "
Erre alapozva a nyár elején elindított Marékszer nevű akció keretében bárki vihet neki egy maréknyi homokot, ahogy azt az elején is írtam:) Fontos információ, hogy körülbelül egy maréknyi homokból, homokos kavicsból, apró kövekből tud Erika elkészíteni egy nyakláncot, egy gyűrűt és egy pár fülbevalót. Nemcsak szetteket hanem egy-egy darabos megrendeléseket is vállal, a fel nem használt homokot, kavicsot az elkészült ékszerrel együtt mindig visszaadja.
" A legegyszerűbb ha személyesen kapom meg a homokot mert ez esetben gyorsan átbeszélhető melyik ékszert szeretné elkészíttetni, akar-e esetleg még más színt hozzá kevertetni, van-e valami egyéb speciális igénye. Gyakorlatban azonban az is bevált, hogy előzetesen e-mailben, telefonon egyeztetünk majd postai levélként, zacskóba csomagolva kapom meg a homokot és csomagszállítóval küldöm vissza az elkészült darabokat. "
Praktikus információk:
Személyes leadásra Budapesten, az V. kerület, Kossuth Lajos u. 14-16 szám alatti Paloma művészudvar 4-es számú bemutató termében van lehetőség ahol egyébként a legnagyobb választékban érhetőek el a New Accent ékszerek.
A leadási időpontokat Erika a NewAccentDesign Facebook oldalán hirdeti meg. Általában havonta 3-4 napon van erre lehetőség, többnyire 15 és 19 óra között várja az érdeklődőket. Ha valakinek sürgős, határidős megrendelése lenne vagy postai úton szeretne homokot küldeni, akkor keresse az elérhetőségein és egyeztetitek a részleteket.
Az ékszerek legkorábban a homok leadását követő 14. napon készülnek el, mivel a készítés során meghatározott kötési időket és technológiai szüneteket kell betartani. A gyakorlatban 3 hetes készítési idővel érdemes számolni. Az akció szeptember végéig tart!
Kommentek